Logo Gmina Jaktorów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 8274
W sumie: 143393

News

Zaczipuj psa

05.03.2021

               27 lutego zakończyły się konsultacje społeczne projektu Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Jaktorów w 2021 r. Teraz nad projektem będą debatowali Radni. A co program daje mieszkańcom?

 

               Celem programu jest zapobieganie bezdomności zwierząt, zapewnienie opieki zwierzętom bezdomnym oraz ograniczenie populacji zwierząt bezdomnych na terenie gminy. Program obejmuje m.in. realizację zadań polegających na odławianiu i zapewnianiu miejsca w schronisku bezdomnym zwierzętom, poszukiwaniu im nowych właścicieli, czy czipowaniu psów.

Problem zwierząt bezdomnych, a przede wszystkim psów występuje w całym kraju. Brak rozwiązań systemowych powoduje, że urzędy miejskie, czy gminne są skazane na samodzielne radzenie sobie z tym wyzwaniem, przy czym mają jeszcze ograniczone możliwości przez obowiązujące prawo. Ponadto w przypadku odławiania zwierząt trzeba liczyć się z wysokimi kosztami. Za odłowienie jednego psa i przekazanie do schroniska gmina płaci jednorazową opłatę w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. W ramach tej opłaty wchodzi nie tylko odłowienie i przechowywanie zwierzęcia w schronisku, ale także wykonania badań stanu zdrowia, wykonania niezbędnych zabiegów ratujących życie i zdrowie, szczepień, czy sterylizacji lub kastracji. Dlatego pracownicy urzędu zanim zlecą odłowienie zwierzęcia sami ruszają na miejsce i starają się ustalić, czy posiada ono właściciela, a jeżeli tak to gdzie on mieszka. Jeżeli pies nie jest zaczipowany, to sprawa jest jeszcze trudniejsza.

Dlatego Urząd Gminy w Jaktorowie już od dwóch lat prowadzi akcję czipowania psów. Znakowanie jest całkowicie bezpłatne dla mieszkańców. Wystarczy zgłosić się do Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Gminy, gdzie zostanie się skierowanym do odpowiedniego punktu – lecznicy weterynaryjnej na terenie gminy. O zaletach wszczepienia chip-u pod skórę psa nie trzeba chyba w obecnych czasach nikogo przekonywać. Gdy pupil ucieknie urzędnicy lub wyspecjalizowana firma będą w stanie łatwo zidentyfikować właściciela przykładając czytnik do jego szyi. To jest również rozwiązanie, które jest całkowicie bezbolesne dla zwierzęcia.

W związku z powyższym warto jest jak najszybciej zaczipować swojego czworonogiego przyjaciela i zapewnić mu możliwość szybkiej identyfikacji w przypadku ucieczki z terenu posesji.

Wójt gminy zaprasza

Przyjęcia interesantów:
pon. 9.00 do 12.00
i 16.00 do 18.00

Urząd Gminy w Jaktorowie

ul. Warszawska 33
96-313 Jaktorów
tel./fax 46 855-21-88
e-mail: gmina@jaktorow.pl

rachunek: 28 1240 3350 1111 0000 3540 2132 - Bank PEKAO SA I O. w Żyrardowie

RACHUNEK BANKOWY DO OPŁAT ZA ODPADY KOMUNALNE:  37 1240 6973 1111 0010 9467 7983 Bank PEKAO SA I O. w Żyrardowie

Zobacz również

wersja językowa

-->

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.