Logo Gmina Jaktorów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 21254
W sumie: 135164

News

Wspomnienie o ś.p. Biskupie Józefie Zawitkowskim

02.11.2020

 

           Odszedł Wielki Człowiek. Wspaniały kaznodzieja, niezwykły poeta, kompozytor. Przyjaciel dzieci, młodzieży, uczniów i nauczycieli, seniorów, którzy z niecierpliwością czekali na jego kazania. Przyjaciel Międzyborowa i Jaktorowa. Człowiek niezwykle serdeczny, uśmiechnięty, zawsze szczery, ale  i konkretny. Nikt już nie będzie poezją, a zarazem mocnymi słowami mówił o tym, co dzieje się w kraju. 

          Ś.p. bp Józef zawsze z radością i otwartością przyjeżdżał do Międzyborowa i Jaktorowa, na Budy Zosine, by tam podtrzymywać pamięć o poległych w Bitwie pod Jaktorowem. W ciągu roku kilkukrotnie odwiedzał naszą Gminę przy różnych okazjach. Można powiedzieć, że duchowo czuwał i wspierał rozwój Zespołu Szkół Publicznych w Międzyborowie i Jaktorowie poświęcając kamienie pod budowę kolejnych obiektów – przedszkoli i hal sportowych, boisk szkolnych. Sprawując Eucharystie w intencji społeczności naszej Gminy przy okazji Dni Międzyborowa, spotkań bożonarodzeniowych. Zawsze chwaląc talenty dzieci, nauczycieli i rodziców.

Był stałym gościem Międzynarodowych Spotkań Muzycznych, a gdy stan zdrowia nie pozwalał na przyjazd, zawsze kierował list, ciepłe słowa i dbał, by któryś z kapłanów, w jego imieniu, sprawował Eucharystię za muzyków. Muzyka była jego nieodłącznym elementem życia, pasją, którą chętnie się dzielił. Razem z Orkiestrą Dętą „Międzyborów” przeżywał kolejne jubileusze. Napisał słowa pieśni, która stała się hymnem Międzyborowa, a stworzona została specjalnie na uroczystość poświęcenia figury Matki Bożej, która zdobi rondo w Międzyborowie. Prowadził nas za rękę do Maryi. Był jej synem, a nas prosił, byśmy tak jak on, obrali Ją za najlepszą Matkę i do Niej wołali w chwilach radości i smutku.

Jego wezwania do modlitwy z uniesionymi rękami, prośba, byśmy wyznawali wiarę tak, by „słyszeli nas w Warszawie i Brukseli” nieustannie będą brzmieć
w naszych uszach. A ślady jego obecności w naszych stronach będą okazją do wspomnień, refleksji i przypomnienia wartości, które nam przekazywał.
Zawsze z troską pytał, co dzieje się w gminie, jak żyją jego „międzyborowiaki”.
Z troską i szacunkiem podchodził do każdego człowieka, a jego słowa i uśmiech przynosiły nadzieję na lepsze czasy.  

Ś.p. bp Józef na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców Gminy Jaktorów, jako niezwykły człowiek, Przyjaciel i myślę, że można śmiało powiedzieć jej Honorowy Mieszkaniec.

Spoczywaj w pokoju, Biskupie Józefie!

Maciej Śliwerski
Wójt Gminy Jaktorów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

Przyjęcia interesantów:
pon. 9.00 do 12.00
i 16.00 do 17.00

Urząd Gminy w Jaktorowie

ul. Warszawska 33
96-313 Jaktorów
tel./fax 46 855-21-88
e-mail: gmina@jaktorow.pl

rachunek: 28 1240 3350 1111 0000 3540 2132 - Bank PEKAO SA I O. w Żyrardowie

RACHUNEK BANKOWY DO OPŁAT ZA ODPADY KOMUNALNE:  37 1240 6973 1111 0010 9467 7983 Bank PEKAO SA I O. w Żyrardowie

Zobacz również

wersja językowa

-->

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.