Logo Gmina Jaktorów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 16137
W sumie: 279110

Kompostowanie

Darmowe kompostowniki dla mieszkańców gminy Jaktorów

 

Szanowni Mieszkańcy,

sytuacja na rynku odpadów jest coraz gorsza, a w naszym rejonie brakuje kompostowni, które mogłyby  obsłużyć obecne i przyszłe potrzeby mieszkańców. Dla gminy bioodpady są znaczącą częścią kosztów systemu odbioru odpadów. Dlatego namawiam do zgłaszania się chętnych do wzięcia udziału w akcji, którą nazwaliśmy „KOMPOSTUJĘ I NIC NIE MARNUJĘ”.

Od 27 lipca b.r. rozpoczęliśmy wydawanie mieszkańcom, w bezpłatne użyczenie, kompostowniki na bioodpady. W pierwszej kolejności kompostowniki otrzymają mieszkańcy, którzy zgłosili chęć jego pozyskania. Zapisy były prowadzone od zeszłego roku (informacja o zapisach zamieszczona była na stronie internetowej urzędu gminy, w biuletynie Wieści z gminy jak również w kościołach).

Kompostownik może otrzymać mieszkaniec gminy, który:

  1. dysponuje nieruchomością pozwalającą na ustawienie kompostownika w sposób nie stwarzający uciążliwości dla mieszkańców przedmiotowej posesji oraz posesji sąsiednich;

  2. będzie poddawać kompostowaniu bioodpady (odpady zielone oraz odpady kuchenne ulegające biodegradacji) zgodnie z instrukcją dołączoną do kompostownika;

  3. ma możliwość zagospodarowania wytworzonego kompostu;

  4. zobowiąże się do nie wystawiania bioodpadów przed posesję do odbioru;

  5. złożyła deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i nie zalega z płatnościami za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Wzór wniosku i umowy o użyczenie kompostownika oraz instrukcje obsługi kompostowników tutaj (kliknij).

Pracownicy urzędu kontaktują się z mieszkańcami telefonicznie umawiając się na dogodny termin (dzień i godzina). Do wyboru są dwa rodzaje kompostowników, tj. o konstrukcji zamkniętej i pojemności 700 litrów oraz otwartej o pojemności 1 100 litrów.

Kompostowniki przekazywane są mieszkańcom na podstawie zawartej umowy użyczenia zawartej na czas nieokreślony. Do umowy załączana jest szczegółowa instrukcja kompostowania.

Pozyskanie kompostownika jest dobrowolne. Mieszkańcy, którzy posiadają swoje kompostowniki i kompostują bioodpady nie muszą pozyskiwać ich od gminy.

Mieszkańcy, którzy będą posiadali kompostownik (swój lub gminny) i będą kompostować bioodpady będą mogli od stycznia 2021 r. skorzystać ze zniżki za kompostowanie. Wysokość zwolnienia zostanie ustalona po wyborze wykonawcy na 2021 r. – wówczas będą znane koszty odbioru odpadów i na tej podstawie zostanie wyliczona zniżka w opłacie.

Szczegółowe informacje w sprawie otrzymania zniżki będą zamieszczane na stronie internetowej www.jaktorow.pl .

Urząd Gminy nadal prowadzi zapisy na kompostowniki. Zapisu oraz wszelkich dodatkowych informacji można dokonać pod numerem tel. 46 854-51-21.

Wójt Gminy Maciej Śliwerski

Wójt gminy zaprasza

Przyjęcia interesantów:
Pon. 16.00 do 17.00
 

Urząd Gminy w Jaktorowie

ul. Warszawska 33
96-313 Jaktorów
tel./fax 46 855-21-88
e-mail: gmina@jaktorow.pl

rachunek: 28 1240 3350 1111 0000 3540 2132 - Bank PEKAO SA I O. w Żyrardowie

RACHUNEK BANKOWY DO OPŁAT ZA ODPADY KOMUNALNE:  37 1240 6973 1111 0010 9467 7983 Bank PEKAO SA I O. w Żyrardowie

Zobacz również

wersja językowa

-->

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.