oficjalny serwis samorządowy 18 stycznia 2018. imieniny: Piotr, Małgorzata
strona główna Biuletyn Informacji Publicznej polska wersja english version
Aktualności
„Światłość w ciemności świeci” – jasełka w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jaktorowie
   „Odkąd Syn Boży przyszedł na świat, na ziemi zapanowała światłość” takimi słowami rozpoczęły się jasełka w Zespole Szkolno – Przedszkolnym. Wigilijne spotkania są wieloletnią tradycją naszej szkoły i przyzwyczailiśmy się już do przedstawień jasełkowych. Zdarza się jednak, że w przedświątecznym pośpiechu bagatelizujemy piękny okres wyczekiwania na przyjście Pana zwany adwentem. Mamy nadzieję, że przedstawienie wystawione w czwartkowy wieczór 21 grudnia pozwoliło wypełnić ten szczególny czas i zatrzymać się na chwilę wśród gorączki świątecznych przygotowań.

   Tegoroczna inscenizacja oparta na scenariuszu Adama Szafrańca opowiadała o tym, co wydarzyło się przed wiekami w Greccio, gdy św. Franciszek ze współbraćmi wystawił pierwsze jasełka. Niewielu wie, że prekursorem szopki i jasełek był właśnie św. Franciszek z Asyżu, a rzecz działa się w XII wieku. Niezwykle ważną rolę w przedstawieniu odgrywają zwierzęta, które komentują rozgrywające się wydarzenia. „A ile kłopotów mają ludzie…/ Biegają tu i ówdzie/ Tyle rzeczy przegapili/ Jego też nie zauważyli.” – podsumowuje zachowanie ludzi owca w rozmowie z wołem.

   W szopce, którą przygotowuje św. Franciszek, doskonale zagrany przez pana Adama Charzewskiego, nagle wszystko ożywa. Pojawia się Maryja i Józef, w postacie te wcielili się, zasługujący na szczególne uznanie, państwo Anna i Janusz Suscy. Słyszymy płacz nowonarodzonego Dzieciątka Jezus, do którego przybywają aniołowie, pasterze i trzej królowie, by oddać mu hołd. Całość przedstawienia przeplatana była pastorałkami pięknie wykonanymi przez chór szkolny przygotowany przez panią Karinę Borządek i Krzysztofa Gwiazdę. Muzyka, głębokie i mądre słowa utworów sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Doskonałym uzupełnieniem tego, co działo się na scenie, były układy taneczne opracowane przez panią Grażynę Loncę.
  
   Jasełka przygotowane przez uczniów z klas IIa, IVd, VIb i VIIb pod kierunkiem pani Grażyny Loncy i Małgorzaty Sowy wywarły duże wrażenie na zgromadzonych gościach.

   Na wigilijne spotkanie przybyli do naszej szkoły: Wójt Gminy Maciej Śliwerski, Ksiądz Prałat Wiesław Skonieczny, Ojciec Eugeniusz Wiraszka z Zakonu Franciszkanów z Niepokalanowa, Przewodniczący Rady Gminy Mirosław Byczak, Radni: Hanna Regulska, Iwona Barańska, Sylwester Drązikowski, Jerzy Ciacharowski, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Krystyna Czajkowska, Pełnomocnik Wójta Do Spraw Oświaty Lidia Abramczyk, Dyrektor PCPR Grażyna Rymarczyk, Dyrektor ZSP w Międzyborowie Dariusz Grabowski, Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Jaktorowa: Marianna Bielecka i Grzegorz Mrówczyński, emerytowani nauczyciele, Przewodniczący Rad Rodziców, Rodzice i Harcerze z Hufca Jaktorów, którzy przekazali, na ręce Pana Dyrektora Jacka Zbrzeżnego, światełko betlejemskie.

   Świąteczną atmosferę i działalność św. Franciszka podkreślała też piękna scenografia zaprojektowana i wykonana przez panią Danutę Rex – Sadowską z pomocą pań: Anny Sieczki, Ilony Bałagulskiej, Małgorzaty Romanowskiej i pana Bartłomieja Wardy. W organizacji jasełek bardzo pomogły również panie: Hanna Drązikowska, Danuta Ślesińska i Elżbieta Wiśniewska.

   Nad nagłośnieniem podczas całego przedstawienia czuwała pani Anna Zakrzewska. Trudno byłoby zorganizować tak dużą uroczystość bez pomocy i zaangażowania pracowników obsługi. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wigilijnego spotkania bardzo dziękujemy.
Grażyna Lonca
Małgorzata Sowa
« powrót